Doğayla Barışık, Ekolojik ve Organik Çamaşır Deterjanı

Yediğimiz ürünler sağlığımızı etkiliyor, bunu biliyor ve tedbir alıyoruz. Yediklerimizi sağlıklı ve doğal besinlerden seçiyoruz. Peki ya giydiklerimiz? Onlar da sağlıklı ve doğal ürünlerden yapılsın istiyoruz. Örneğin sentetik kumaşlara değil de doğal pamuklulara yöneliyoruz. Ama bir noktayı gözden kaçırıyoruz genellikle. Giysilerimizin malzemesinin ne kadar sağlıklı olduğu kadar giysilerimizi neyle yıkadığımız da önemli. Bir kere giydikten sonra yıkadığımız giysiler durulandıktan ve kuruduktan sonra da deterjandaki maddeleri üzerinde taşıyor. Giysilerin üzerindeki bu deterjan maddeleri cildimiz üzerinden vücudumuza da giriyor. Besin seçerek ve sağlıklı kumaşlar giyinerek koruduğumuz vücudumuzun kalkanını indiriyor, sentetik deterjanlar üzerinden toksik maddeleri bünyemize alıyoruz. Peki bunun çaresi ne? Elbette organik deterjanlar kullanmak. 

 

Organik Deterjan

Organik en temelde sentetik olmayan demek. Sentetik insan yapısı, suni anlamına geliyor. İnsan başlangıçta her ihtiyacını doğadaki bitkilerden ve hayvanlardan alıyordu. Örneğin barınak yapmak için ahşap, giysi yapmak için pamuk doğadan gelen organik maddelerdir. Zamanla insanlar daha ucuz olsun, daha dayanıklı olsun diye başka malzemeleri kimyasal işlemlerden geçirerek doğada olmayan taklit malzemeler üretmeye başladı. Bunlar belki daha ucuz, belki daha dayanıklı ve verimli. Ama vücudumuzla ve soluğumuzla her temasları ölümcül olabiliyor. Vücutla temas dendiğinde akla gelen sentetik maddelerden biri de sentetik deterjan. Bu yüzden sağlıklı yiyen ve giyinen insanlar sağlıklı yıkamak için organik deterjan tercih ediyor.  Organik deterjanın yanı sıra organik yumuşatıcı ve organik makine temizleyici de sağlığına düşkün doğal yaşam yanlılarının radarına takılıyor. Temizlikte kullanımı çok yaygın olan sentetik çamaşır suları solunum sistemimize büyük zararlar verebiliyor. Neyse ki organik çamaşır suyu seçenekleri de mevcut. 

 

Sürdürülebilirlik

Demek ki sağlığımızı korumak için organik temizlik ürünlerine özellikle organik çamaşır deterjanına ihtiyacımız var. Peki bu sadece insan sağlığını mı koruyor? Hayır, bu dünyayı da koruyor. Başımıza gelen felaketlerden, sellerden, yangınlardan, salgınlardan biliyoruz ki dünya sonsuz bir kaynak sunmuyor. Dünyadaki yakıtın, temiz havanın ve suyun bir sınırı var. Eğer bu kaynakları yenilenme hızından daha hızlı tüketirsek bitiyorlar. Kaynakları tamamen tüketmeden kararında kullanmaya sürdürülebilirlik diyebiliriz. Sürdürülebilir bir yaşam sürmek için hem doğadan aldıklarımızı kısıtlamalı hem de tüketim sonucu çıkan çöplerimizi doğaya bırakırken dikkatli olmalıyız. 

 

Geri Dönüşüm

Geri dönüşüm burada işlev kazanan önemli bir kavram. Geri dönüştürülebilir malzemelerden yapılmış içerikler ve ambalajlar doğaya bırakılmadan yeniden kullanılabiliyor. Ya da doğada kolayca eriyip yok olabiliyor. Bunun ideal doruk noktası sıfır atık. Bunun henüz gerisindeyiz. Ama doğal malzemelerden yapılmış ve geri dönüşüm esasıyla ambalajlanmış organik çamaşır deterjanlarını tercih etmek çok önemli bir adım. Dünyanın su kaynaklarına sürekli evsel atık sular karışıyor. Bu atık sulara ise evde çamaşır yıkamak için kullandığımız çamaşır deterjanları ve diğer sentetik temizlik ürünleri karışıyor. Doğada bu malzemeler büyük hasarlar yaratabilir. Organik deterjan ve organik temizlik ürünleri tercih edersek evsel atık sular daha temiz olacak ve doğal su kaynaklarımız kendini daha hızlı yenileyebilecek. 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR