₺420,00 KDV Dahil
₺580,00 KDV Dahil
₺420,00 KDV Dahil
₺580,00 KDV Dahil
₺224,00 KDV Dahil
₺282,00 KDV Dahil
₺224,00 KDV Dahil
₺284,00 KDV Dahil
₺224,00 KDV Dahil
₺284,00 KDV Dahil
₺248,00 KDV Dahil
₺382,00 KDV Dahil
₺282,00 KDV Dahil
₺324,00 KDV Dahil
₺382,00 KDV Dahil
₺560,00 KDV Dahil
₺254,00 KDV Dahil
₺332,00 KDV Dahil
1 2 >

Uçucu Yağlar

Uçucu yağların birçok önemli özelliği bulunmaktadır. Pek çok yerde de kullanılmaktadır. Alternatif tıpta, masaj salonlarında, ev kokusu olarak kullanım buna örnek verilebilir. Yağa damıtılan yüksek konsantresi olan bitkisel özlere uçucu yağlar denilmektedir. Geçmiş yüzyıllarda alternatif tıpta kullanılan uçucu yağlar birçok hastalığa merhem olmuştur. Günümüzde ise yapılan araştırmalar uçucu yağların insan sağlığı için olumlu katkıları bulunduğu bildirilmiştir.

Çoğu ilaç aslında minik dozlarda uçucu yağ içermektedir. Ne kadar doğal olursa olsun her şeyin fazlası zarardır. Uçucu yağlar da fazla kullanıldığında olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Uçucu yağlar dengeli oranlarda kullanıldığında olumlu etkiler bırakmaktadır. Örneğin insanların üzerindeki stresi azaltması, ruh halinin sağlıklı bir hal alması, baş ağrıları ve migren ağrılarını hafifletmesi, daha huzurlu uyumanızı sağlaması, mide bulantınızı azaltması bunlardan birkaçıdır. Vegan bakkal farkıyla sahip olacağınız uçucu yağlar sizlere istediğiniz dinginliği sağlayacaktır. Dilerseniz tek sipariş edebileceğiniz ürünü sitemizde yer alan buhurdanlık ile beraber sipariş edip evinizin havasını değiştirebilirsiniz.

Uçucu Yağlarının Özellikleri

Her uçucu yağın kendine ait özel bir tesiri vardır. Kimi uçucu yağlar rahat bir şekilde uyumamızı sağlarken kimi uçucu yağlar ise daha enerjik olmamızı sağlayabilir. Örneğin fesleğen yağının etkileri arasında öksürüğe iyi gelmesi, boğazda meydana gelen tıkanıklığın açılması, ruh sağlığına iyi gelmesi, sindirimi iyileştirmesi, enerji vermesi, kas ağrılarını dindirmesi gibi özellikler vardır. Bergamot yağı, kaygıyı azaltır ve kolesterolü düşürür. Tarçın yağı, dolaşımı düzenler, stresi azaltır, ağrıyı hafifletir, enfeksiyonlara karşı etkilidir, sindirimi iyileştirir. Karanfil yağı, diş ağrılarına ve diğer ağrılara iyi gelmektedir. Okaliptüs yağı, soğuk algınlığa, öksürüğe ve burun tıkanıklıklarına iyi gelmektedir. Sardunya yağı, cilt bakımına iyi gelmektedir. Yapılan araştırmalara göre antimikrobiyal özelliği bulunmaktadır.

Uçucu yağlar arasında olan yasemin yağı, kuru cildi canlandırır, iltihaplara karşı etkilidir, stresi azaltır, yaşlanmayı geriletir ve sedef hastalığına iyi gelir. Lavanta yağı, uykusuzluğu gidermektedir. Limon yağı, enerjiyi arttırır, kaygıyı giderir ve kilo kaybına sebep olur. Nane yağı, mide sorunları için bire birdir. Gül yağı, regl ağrılarına iyi gelmektedir. Biberiye yağı, odaklanmayı kolaylaştırmaktadır.

Uçucu Yağlarının Faydaları

Uçucu yağlar aromaterapi de kullanılmaktadır. Bu tedavi yönteminde insan sağlığını iyileştirmek için sadece yağların koklanması sağlanmaktadır. Uçucu yağlar ruh sağlığını olumlu anlamda etkilemektedir. Alınan bir nefes ile sinir sisteminde bir uyarı oluşmasına sebep olur. Bu uyarı ile duygusal bir tepki vermeniz sağlanır. Uçucu yağlar, kaygılarınızın azalmasında etkendir. Daha verimli bir uykuya sahip olmanızı sağlar.

Uçucu yağların ağızdan alınması ile vücudun içine girmiş herhangi bir zararlı bakteriyi veya virüsü yok edebilme yeteneği bulunmaktadır. Fakat ağızdan tüketilirken uçucu yağın ambalajında yazan miktardan fazla tüketmemeniz tavsiye edilmektedir. Diğer taraftan uçucu yağlar cilde sürüldüğünde de aynı etkiyi yapmaktadır. Uçucu yağlar, ağrıları azaltır. Alerjik kaşıntılarına iyi gelir. Örneğin ağrı olan yer uçucu yağ damlatılmış bir bez ile sarıldığında ortalama yarım saat içinde ağrıyı dindirmektedir. Uçucu yağların birden fazla faydası bulunmaktadır. Her uçucu yağın kendine ait özel bir etkisi mevcuttur. İsteklerinize en uygun uçucu yağı öğrenmek ve güvenli şekilde sipariş vermek için hemen şimdi ürünlerimizi inceleyin.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR