BU BAKKALDA HER ŞEY VEGAN!

Neden?

Vegan olmak bir şeylerden feragat etmek değil, hakkımız olmayanı kullanmaya son vermektir. İnsanı her şeyin ölçüsü, egemeni olarak gören düşünce sistemine temelden bir eleştiri getirmek, sömürüden uzak bir yaşam biçimi benimsemek, evrensel etik ve eşitlik içinde yaşamı savunmaktır. İnsanın doğayı umarsızca yağmalamasının sonuçlarını her geçen gün daha fazla görüyor ve hissediyoruz. Tüm canlıların yaşamını derinden ve geri dönüşü olmayan bir biçimde etkileyen bu düzen devam ettikçe daha ağır bedeller ödeneceği aşikâr.
Ancak, eleştiri ve önermelerimizi insanın faydası üzerinden değil, hayvanların ve geri kalan tüm canlıların ortak yaşam hakkı ve gezegenimizin sürdürülebilirliği üzerinden kurgulamaya başladığımızda yaşamın hakkını teslim etmiş ve üzerimize düşeni yapmış oluruz.
İşte bu düstur ile yola çıktık ve hem kendimiz gibi vegan bireylerin ihtiyaç duyduğu ürün çeşitliliğini bulabileceği hem de vegan olmayan bireylerin vegan yaşamı keşfedeceği bir alan oluşturma isteği ile Vegan Bakkal’ı kurduk.

 

Nereden Başlamalı?

Vegan olmayı hayatımızı zorlayacak bir kısıtlamalar zinciri olarak düşünmemeliyiz. Gıda / ürün seçimlerimizin birçoğu mecburiyetten değil, alışkanlıklarımızdan ve kolaycılığımızdan kaynaklanıyor. Hayvanlara zarar vermeden yaşamayı öğrenmek hem insan doğamıza ait değerlere uygun bir yaşam sürmemizi sağlar hem de hayata karşı şiddetsizlik yolunda önemli bir kapıyı aralar.
Veganlık bir hayvanseverlik meselesi değildir, tüm yaşama saygı demektir. Hayvanları kullanmaya devam ettiğimiz müddetçe, gıda, giyim, kozmetik ve diğer bahanelerle hayvanların ölümüne sebep oluyoruz. Bu evrendeki her şey birbirine bağlı olduğundan, verdiğimiz her karar sadece kendimizi değil, komşularımızın, gezegenimizin ve dünyamızı paylaşan tüm canlıların kaderini de etkiliyor.
Sadece vegan ürünlerin satıldığı; gıdadan tekstile, kişisel bakımdan temizlik ürünlerine birçok farklı kategoride farklı markaların ürünlerini bulabileceğiniz Vegan Bakkal’da satılan ürünler sömürüsüz, işkencesiz ve zulümsüz süreçler ile üretiliyor. Her bir ürün özenle incelenip, deneyimlendikten sonra Vegan Bakkal raflarında yerini alıyor.

 

Sağlıklı mı?

Sağlıklı mıdır sorusu kafalarda en çok soru işareti uyandıran nokta olsa gerek. Birçoğumuzun çocukluğunda iyi beslenme demek, etli, sütlü, yağlı, ballı, bol kalorili yiyecekler tüketmek anlamına geliyordu. Kalp ve İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Kınıkoğlu  “Bir hastam “ben çok iyi besleniyorum” dediğinde korkuyorum. Çünkü çoğu insan et, süt, yumurta gibi kalori yoğun hayvansal besinleri fazla yemenin kuvvetli-iyi beslenme olduğunu sanır.  Çocukken anne babalarımız şekerli ve yağlı yiyeceklerin bize güç kuvvet vereceğine inanırdı. Et, kas ve güçle eşdeğerdi, yoğurt sıhhat verirdi, peynir besleyiciydi, yalnız güçlü olmak için değil, akıllı olmak için de bu besinlere ihtiyacımız vardı. Çocuklukta öğrendiğimiz, beynimizin ince kıvrımlarına yerleşip kök salmış bu yanlış bilgileri değiştirmek maalesef çok zor oluyor. “ açıklamalarında bulunuyor ve ekliyor; Önümüzdeki 20 yıl Türkiye’nin kalp damar hastalıklarıyla uğraştığı yıllar olacak, her gün haberlerde tanıdığınız ünlü bir simanın öldüğünü veya kalp krizi geçirdiğini göreceksiniz. Kalp krizi ölüm oranları bakımından Avrupa’da açık ara birinci olan ülkemiz yeni rekorlar kıracak. Kendinizi ve ailenizi bu kötü gelecekten kurtarmanızın tek yolu beslenme konusunda doğruları öğrenmemiz, hayvansal, yağlı ve ağır yiyeceklerden az yağlı vegan beslenmeye geçmenizdir. Ya istediğiniz gibi yer içer romatizmal hastalıklar, şeker, kalp krizi, ani ölüm, felç riskiyle yaşarsınız ya da sağlığınıza kavuşur, korkmadan sağlıklı bir geleceğe, dinç bir yaşlılığa doğru yelken açarsınız.”  
Vegan Bakkal’da vegan bireylerin,  gluten hassasiyeti ve alerjisi olanların (çölyak), laktoz hassasiyeti ve alerjisi olanların ve fenilketonüri hastalığı olanların(PKU) gönül rahatlığıyla alabileceği birçok farklı ürün bulunmaktadır.
 
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR