Bamboo Whisk - Chasen
Bamboo Whisk - Chasen

Bamboo Whisk - Chasen (VGNBKL2600)

0,00
Marka : Chado
Para Puan : 0
Fiyat : ₺209,90(KDV Dahil)

ÜRÜN ÖZELLİKLERİ:
Bamboo Whisk, Japon çay seremonilerinde çok özel bir yeri olan yeşil Matcha çayını iyi bir şekilde karıştırabilmek için kullanılmaktadır. Bamboo Whisk, Japonca’da Chasen olarak bilinmektedir.
Japon çay seremonisi Chado’nun temel parçalarından biri olan Bamboo Whisk, çok ince toz parçalarından oluşan Matcha çayının suda iyi karışmasını sağlamak için kullanılan karıştırıcıdır.
Tek parça bambudan elde edilen bamboo whisk, geleneksel yöntemlerle yapılan ince bir el işçiliği ürünüdür.
Bamboo whisk’ler üzerindeki her bir uca “prong”  adı verilir ve “prong” sayısı ne kadar çoksa, whisk karıştırma işlemini o kadar iyi yapar. Chado’daki Bamboo Whisk’ler yüksek prong sayısını sahiptir ve 100 adet prong (bristles) bulunmaktadır.
Matcha çayı hazırlarken kullandığınız bamboo whisk’i doğru kullanabilmek ve uzun ömürlü olmasını da sağlamak için dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var;
Matcha’yı karıştırmadan önce çayı hazırlayacağınız kase içerisine bir miktar ılık su koyup bamboo whisk’i bu su içerisinde beş on saniye bekletin. İlk kullanımdan önce bunu yaptığınızda bamboo whisk’in ortasındaki burulmuş bölge biraz gevşeyecek  ve dış kısmındaki kıvrılmış uçlar da düzleşecektir.
Matcha’yı çırparken bamboo whisk’i fazla bastırmadan sadece kasenin tabanına sürtecek kadar temas ettirmeniz yeterlidir. Bu sayede bambu karıştırıcının uçları da hasar görmemiş olur. Whisk’i, Matcha kasesinin dibine çok hızlı bir şekilde çarptırmanız uçlarının hasar görmesine sebep olacaktır.
Matcha’nın çırpılması bittikten sonra üzerindeki çayın kurumasına izin verilmeden ılık sudan geçirilir ve hafifçe sallanarak üzerindeki fazla su kalıntıları uzaklaştırılır.
Eğer bamboo whisk’i orijinal kutusunda veya başka herhangi bir kutu içerisinde saklıyorsanız tamamen kurumadan bu kutunun içerisine koymayın.

Matcha’nızı karıştırmak için Bambu Whisk kullanmak şart mı?
Mathca’nın anavatanı Japonya’da gibi geleneksel şekilde hazırlamanın en doğru yolu bambu whisk kullanmaktır. Bambu Whisk’in en önemli özelliği, sahip olduğu birçok uçla çırpma işlemini yapması ve çok ince matcha tozlarının sıcak suda iyi karışmasını sağlamaktır. Unutmamak lazım ki, matcha suda eriyen bir içerik değildir. Ayrıca çok ince toz şeklinde olduğundan iyi karışmadığında topaklanma yapmaktadır, bu ise hem görüntü hem tat olarak içme deneyimin olumsuz yönde etkilemektedir. Eğer whisk’iniz yoksa veya ilk başta böyle bir maliyete katlanmak istemiyorsanız, iyi bir elektrikli el karıştırıcısı veya benzeri bir karıştırıcı da kullanabilirsiniz. Matcha hassas tatlar barındırdığı için kullanacağınız farklı aletin daha önceden kalma sebze/meyve ve benzeri kokuları barındırmaması çok önemlidir.


UYARI :

    ◦    Sitemizde satışı yapılan tüm ürünlerin içerik ve alerjen bilgileri bilgi amaçlı olarak yer almaktadır.

    ◦    İçerik ve alerjen bilgilerini sürekli kontrol ediyor ve güncelliyoruz ancak en doğru bilgiyi ürün ambalajının üzerinde bulabilirsiniz.

    ◦    Alerjiniz ya da özel bir durumunuz varsa ürünü kullanmadan önce doktorunuza danışınız ve ürün ambalajı üzerindeki etiket bilgilerini mutlaka kontrol ediniz.

    ◦    Ürün ambalajı ile sitede yer alan bilgiler arasındaki farklardan doğabilecek problemlerde firmamız sorumlu değildir.

    ◦    Vegan Bakkal'da satılan hiçbir ürün ilaç değildir, hastalıkların önlenmesi veya tedavi edilmesi amacıyla kullanılamaz.