Matcha Kasesi - Kahverengi Mavi
Matcha Kasesi - Kahverengi Mavi

Matcha Kasesi - Kahverengi (VGNBKL6430)

0,00
Marka : Chado
Para Puan : 0
Fiyat : ₺1.299,90(KDV Dahil)

ÜRÜN ÖZELLİKLERİ:
Chawan kaseler 13. Yüzyılda Çin’de ilk defa yapılmış ve daha sonra Japonya’ya yayılmıştır. Matcha çayının hazırlanmasında ve çay seremonilerinde kullanılan Chawan kaseler aslında her çayın içiminde kullanılabilir, bu yüzden asıl isimleri çay kasesidir. Bu seramik bardaklar tek tek elde üretildiği için, aralarında küçük farklar olabilir.
Chawan bardakların birçok farklı çeşidi vardır ve hepsinin ortak noktası elde üretilmeleridir. Chawan kaselerin hacimleri oldukça büyüktür ve genellikle üçte birine  veya büyüklüğüne göre yarısına kadar doldurulur.  Bu Chawan, Çamurotu markasının sahini Melike Öztürk tarafından üretilmiştir. Melike Öztürk’ün ağzından;

“Chado Tea için hazırlanan seramikler tornada çekildi, çamurotu’nun hazırladığı bakımı kolay, çizilmez, sırlarla sırlandı, yüksek derecede fırınlandı. Bu sayede stoneware olma özelliğini kazandılar. Unique olmalarının yanı sıra her biri uzun bir kullanım ömrü vadeder.
Hazırlanan chawan’ların organik ve ergonomik olmalarına özen gösterilmiş, yumuşak sır dokusuyla çay severlerin dingin saatlerine eşlik etmeleri hedeflenmiştir. Chawan’lar 300 ml. hacime sahiptir.”

Japon seramiklerinin özelliklerinden birisi de kendileri gibi sade, süsten uzak duran, wabi- sabi hayat tarzına uygun olmasıdır. Chawan’lar (çay kaseleri) ve Yunomi’ler (çay bardakları) popüler kültürün dayatmasından uzak, ustalarının ellerinden çıkarken en doğal haliyle, zarafeti, güzelliği ile ortaya çıkmaktadır. Nitekim; çay seremonisinde de kaseyi tutuştan, çayı karıştırmaya, çay koymadan peçetenin kullanımına kadar her hareketin belli adap ve zarafet kuralları dahilinde vücuda geldiği derin felsefe anlayışı vardır. Çay odalarına girerken dünyevi sorunlarından uzaklaşıldığı maddi ve manevi her şeyin dışarıda bırakıldığı yer olarak görülmektedir. Öyle ki erkeklerin silahları, kadınların ise ziynet eşyaları ile bu odaya girmesi yasaklanmıştır.

Bu sebeple ki çay seremonilerinde kullanılan chawan ve yunomi’lerin üretilme aşamaları da bu kadar felsefi duyguları barındırmaktadır. Formlar estetik duruşu, çay içilirken zarif bir tutuş için gerekli olan geleneksel tasarım, seramiğin doğasından gelen sabır ve tutku chawan ve yunomi’lere ruh katarak çay içen kişilerin ihtiyaç duyduğu ruhsal dinginliğin gücüne ve en önemlisi chawan ve yunomi’lere her dokunduğunuzda seramik ustasının hissettiği heyecanı paylaşabilmektir.

İlgili ürünler
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR