1

Doğaya ve hayvan haklarına saygılı bir yaşam tarzına yönelik artan bilinç günümüzde vegan olmayan tüketicilerin bile bu konuda daha duyarlı ve hassas olmalarını sağlıyor. Dolayısıyla gıda ve kozmetik sektörü başta olmak üzere bu alanlarda üretilen ürünlere ilişkin duyarlılık da yavaş yavaş yayılıyor diyebiliriz.

Özellikle son dönemde kozmetik sektörüne ilişkin çok fazla tepki oluşmuş ve bu alanda vegan kozmetik ürünleri büyük bir ihtiyacı karşılamaya başlamıştır.

Daha bakımlı ve daha güzel olmak için kullanılan kozmetik ürünlerinin içeriklerinin insan sağlığına ve doğaya olan zararı inanılmaz. Bu nedenle söz konusu kozmetik ürünlerinin içeriklerinin mutlaka incelenmesi gerekmektedir. Üstelik bu kontrolü yalnızca kendimiz için değil başka canlıların yaşam haklarına olan saygımız nedeniyle de yapmalıyız. Pekii içerik kontrolü yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Cruelty Free / Zulümsüz Ürün

Cruelty Free yani zulümsüz (hayvanlar üzerinde denenmemiş) ürün; hiçbir üretim aşamasında hayvanların denek olarak kullanılmadıkları ve hayvanlar üzerinde birtakım testlerin yapılmadığı ürünlerdir. Ancak maalesef piyasada yer alan birçok kozmetik ve kişisel bakım ürünü hayvanlar üzerinde denenmektedir. Bu deneyler deneye katılan hayvanların %50’sini öldürecek dozun ne olduğunu amaçlayan Ortalama Ölümcül Doz Deneyi gibi deneylerden oluşmaktadır. Bu nedenle vegan olarak hayvan deneylerine katkıda bulunan ürünleri kullanmaktan kaçınırız.     

Vegan Bakkal reyonlarında yer alan Vegan el kremi ve vücut losyonu çeşitlerinin tamamı zulümsüz ürün sertifikalarına sahip ürünlerdir.

Gel gelelim bir ürünün Cruelty Free sertifikası olması o ürünün vegan olduğu anamına yine de gelmiyor. Bazı ürünler Cruelty Free sertifikasına sahi olmasına karşın bal, balmumu, süt gibi hayvansal hammadde barındırmaktadır. Bu nedenle satın aldığınız ürünlerin Vegan sertifikası olması gerekmekte ya da içerik kontrolü yapılması gerekmektedir. Web sitemizdeki tüm ürünlerde bu kontroller tarafımızdan sağlanıyor…

Vegan El Kremi Ürünleri

Hayvanlar üzerinde test edilmeyen ve gluten içermeyen ürün her gün yumuşak bir bakım yapmaya elverişli bir üründür. Çatlak görünüm oluşan kuruyan cilt yapılarının kaybedilen nem seviyesini yeniden kazanmasını sağlayan ürün organik sheabutter ve organik macadamia fındığı yağı içeren zengin bir formülasyona sahiptir. Ellerinize yeniden narin bir cilt hissiniz kazandıran bu ürün, aşırı yıpranmış ellere yeniden kadife yumuşaklığı kazandırır. F vitamini ile cildin koruyucu lipid bariyerini destekleyerek kalıcı bir koruma işlevi görür ve esnekliği artırır.

Sante ürünlerinden bir başkası olan Sante Organik Yaşlanmayı Geciktirici El Kremi ise organik papatya özü içeren formülü ile yaşlılık lekelerinin rengini doğal yollarla açmaktadır. Ayrıca içeriğindeki Q10 formülü ile cildi çevresel etkenlere karşı korur ve hücre yenilenmesini hızlandırarak cildin yaşlılık belirtilerini önler.

Her iki üründe Na True Sertifikası, Cruelty Free (Hayvanlar Üzerinde Test Edilmemiştir) Sertifikası ve Vegan (Hayvansal Hammadde İçermez) Sertifikalarına sahip ürünlerdir.

Vegan Vücut Losyonu Ürünleri

Kişisel bakım ve temizlik için aranılan vegan vücut losyonu ürünlerinin başında yine Vegan Bakkal reyonlarında yer alan Sante ve Logona ürünleri gelmektedir.

Logona Organik Daily Care Aloe ve Mine Çiçeği Özlü Vücut Losyonu, Aloe Vera, jojoba ve sheabutter içeren formülü ile vücuda yoğun bir nemlilik veren ve günlük kullanım için ideal bir üründür. Almanya menşeli olan ürün BDIH Doğal Kozmetik Sertifikası, ECO Control Ekolojik Sertifikası ve NaTrue Sertifikalarına sahiptir.    

Yine Sante markalı vücut losyonu ise cildi sıkılaştıran ve hücreleri yenileyen Q10 içeriği ile cildi besler ve canlandırıcı bir etki yaratır. Ürün NATrue Sertifikası, Cruelty Free (Hayvanlar Üzerinde Test Edilmemiştir) Sertifikası, Gluten Free (Glutensiz) Sertifikası ve Vegan (Hayvansal Hammadde İçermez) Sertifikalarına sahiptir. 

Hem Vegan Hem Zulümsüz Hem de Doğal Güzellik

El kremi ve vücut losyonu ürünlerini kullanmak ve daha güzel, daha canlı ve daha sağlıklı ciltlere sahip olmayı isterken hem vegan hem de zulümsüz (hayvanlar üzerinde denenmemiş ürünlere ulaşım artık mümkün. Doğal bir güzelliğe ulaşmak isterken doğaya ve diğer canlıları da koruyabilmek için aradığınız ürünler www.veganbakkal.com.tr adresinde.