1

Kişisel bakım ve temizlik ürünlerinin başında gelen deodorant ve parfümler gün içerisinde terlemenin neden olduğu kötü kokulara karşı bir önlem olarak kullanılan ürünlerin başında gelmektedir. Vücutta ortaya çıkan kötü kokulara karşı bakım sağlayan deodorantlar ter kokusuna karşı koruma sağlar. Günlük koşturmaca içerisinde mutlaka ihtiyaç duyduğumuz bu ürünler özelikle yaz aylarının sıcağında daha da önemli hale gelir.

Parfümler ise daha kalıcı kokuları ile gün boyu hoş bir etki yaratır. Çünkü güzel kokular her zaman insanlarda daha olumlu ve pozitif bir enerji oluşturur. Bundan dolayı da kötü kokuları engelleyen deodorantların yanı sıra ekstra hoş bir koku için parfüm kullanımı gündeme gelir.

Ancak piyasada yer alan parfüm ve deodorantlar kozmetik sektörünün etik olmayan birçok deney ve test sürecinden geçmektedir. Ayrıca hayvansal ürünlerin de sıklıkla kullanıldığı sektörde insanlar için gerçekleştirilen üretimler doğaya ve hayvanlara yapılan onca saygısızlık ve zulümle gerçekleştirilmektedir. Hayvan kullanımına tepki olarak ortaya çıkan veganizm bu ürünlerin tüketilmemesini sağlayarak bu üretim tarzının sona ermesini sağlamaya çalışmaktadır.

Kendine Saygı Doğaya Saygı

İnsanların kendi öz saygıları ve topluma olan saygıları gereği tercih etmiş oldukları hoş ve güzel bir kokuya sahip olmak parfüm ve deodorant üretimini ortaya çıkarmıştır. Ancak bu üretim sürecinde uygulanan hayvan deneyleri ile oldukça kötü uygulama ve muameleler gerçekleştirilmekte ve yapılan deneyler hayvanların %50’sinin ölümü ile sonuçlanmaktadır.

Bu eksende kendine ve topluma saygı için güzel ve hoş bir kokuya sahip olma düşüncesi hayvanlara ve doğaya olan saygısızlığı beraberinde getirmektedir. Bu duruma karşı bir tepki olarak gelişen vegan hareket zamanla alternatif birçok ürün skalası geliştirmiştir. Bunlardan birisi de vegan parfüm ve deodorantlardır. Ter kokusundan kurtulmanın ve hoş bir kokuya sahip olmanın tek yolunun başka canlılara verilen zarardan geçmediğinin de en güzel örneklerini oluşturmaktadır. Vegan Bakkal reyonlarında da yer alan bu ürünler geçerli tüm Vegan sertifikalarına sahip olup aynı zamanda bitkisel ve organik içerikleri ile insan sağlığına da hiçbir zararı olmayan maddelerden üretilmiş kişisel bakım ürünleridir.

Doğayla Barışık Güzel Kokular

Vegan Bakkal reyonlarında yer alan parfüm, deodorant ve roll on’lar Sante ve Logona markalarına ait ürünlerdir. Her iki firma da Alman menşeili olup gerekli tüm sertifikalara sahiptirler.

  • Sante Roll On: Alerjik ve hassas cilt yapıları için oldukça elverişli olan bu ürün ter bezlerinin ve porlarının normal çalışma sistemini engellemeden, kötü kokuya neden olan bakterilerin oluşumunu doğal yollarla önler. Kullanımının ardından uzun süreli bir ferahlık ve tazelik sağlar. Klorlu alüminyum tuzlar, parfüm, alkol ve sentetik koruyucu içermez. BDIH Doğal Kozmetik Sertifikası, Gluten Free (Glutensiz) ve Vegan (Hayvansal Hammadde İçermez) sertifikalarına sahiptir.
  • Logona Deosprey: Gün boyu tazelik ve ferahlık sağlayan ürün terleme sonucu oluşabilecek kötü kokuları engellemektedir. Ürün BDIH Doğal Kozmetik Sertifikası, Gluten Free (Glutensiz), Vegan (Hayvansal Hammadde İçermez), BIO Organik Sertifikası, NaTrue Sertifikası ve Cruelty Free (Hayvanlar Üzerinde Test Edilmemiştir) Sertifikalarına sahiptir.
  • Homemade Aromaterapi: Sheea Butter, Karbonat, Kakao Yağı, Melez Lavanta Uçucu Yağı ve Bergamot Uçucu Yağı içeriğine sahip olan ürün yanında verilen spatül yardımıyla koltuk altına sürülerek uygulanmaktadır. Koltuk altına sürülen ürün parmak uçlarıyla bölgeye masaj yapılarak dağıtılır. Ter bezlerini tıkamadan kötü kokuları engeller.

Bu ürünler ve benzerleri ile kötü kokulara karşı mücadele ederken aynı zamanda doğa ile de farkına varmadan mücadele etmemiş olursunuz. Hayvanların yaşam haklarını gözetmeden ve düşünmeden üretilen kozmetik ürünlerin aynı zamanda insan sağlığı için de birçok kimyasal ve zararlı bileşenlerin olduğu unutulmamalıdır. Vegan kozmetik ürünleri ile elde edilecek olan çıktı hem kendi sağlığımız hem de hayvanların yaşam haklarını koruma mücadelesidir denilebilir.

Siz de ihtiyacınız olan kişisel bakım ve hijyen ürünlerinin başında gelen roll on, deosprey ve parfüm ihtiyaçlarınız için Vegan Bakkal kişisel bakım ve temizlik kategorisinde bulunan ürünlerimizi inceleyebilir ve sipariş verebilirsiniz. Güzel kokmak ve kendini iyi hissetmek oldukça önemli bir ihtiyaçtır. Ancak bu ihtiyacı giderirken “zulümsüz ürünler” olarak tanımlanan hayvan yaşam haklarına saygılı ürünleri tercih etmek doğayla barışık bir güzelliği de beraberinde getirecektir.